Image Map
Teraz jest N sie 25, 2019 6:52 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Taksowkarz
PostNapisane: Wt maja 18, 2004 8:42 am 
RED KANGAROO - staly bywalec

Ostatnio wzielam na spytki znajomego kierowce taxi w Melboure. Oto co mi powiedzial:

Aby zostac kierowca taksowki naleze najpierw skonczyc kilkutygodniowy kurs na TAFE lub organizacji to tego powolanej (szczegoly:
http://www.doi.vic.gov.au/DOI/Internet/ ... enDocument

Cena takiego kursu to srednio 500 $ (zlezy od szkoly, miasta itp). Kurs konczy sie oczywiscie egzaminem. Dostaje sie zaswiadczenie o ukonczeniu kursu na podstawie ktorego wyrabiana jest legitymacja. Kandydat na kierowce taxi powinien zarejestrowac swoja firme i wyrobic numer ABN (jest tzw self-employed, czyli pracuje jako subkontraktor).
Kolejny krok to znalezienie pracodawcy - nalezy zglosic sie do wybranych "zajezdni", czyli prywatnych firm posiadajacych licencje na prowadzenie dzialalnosci "taksowkowej", samochody itp. Jest ich w kazdym miescie kilkadziesiat- wystarczy wejsc na strone
www.yellowpages.com.au (branzowa "ksiazka" telefoniczna), wpisac slowo TAXI i stan w Australii i otrzyma sie dluga liste.....
Poczatkowo samochod "sluzbowy" podejmuje sie z zajezdni i po skonczeniu pracy odstawia na miejsce. Bardziej zaufani pracownicy moga zabietac taksowke do domu.
Kierowca taksowki rozlicza sie na podstawie taksometru- polowe utargu oddaje pracodawcy (z tego oplacane sa wydatki zwiazane z samochodem: benzyna, ubezpieczenie, rejestracja, serwisy itp). Z pozostalej polowy placi 10% GST oraz podatek od dochodu (przy zarobkach ok 50 000 $ na rok jest to w tej chwili okolo 30%).
A na jakie zarobki mozna liczyc? Podobno w miare doswiadczony taksowkarz pracujac okolo 10 godzin dziennie (wliczajac postoje) moze zarobic (na czysto, po oplaceniu podatkow) od 3 000 $ w slabym miesiacu do 4 500 $ w miesiacu dobrym.
Czyli nie tak zle!
pozdrawiam, m

Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 19, 2005 2:50 pm 
KOALA - sprawdza czy mu smakuje

Czesc Magda tu Krzysiek Taxowkarz z czestochowy,mam pytanko czy kierowca w australi jest dobrym zawodem,czy w innych branzach mozna wiecej zarobic. Napisz cos jak wiesz np.o mech.samochodowym czy jest praca w tym zawodzie itp. dzieki pozdrowionka :lol:

Tytuł: taxi
PostNapisane: Śr sty 19, 2005 10:15 pm 
RED KANGAROO - staly bywalec

Wiesz, do eksperta mi daleko... ale z tego co widze, to taksowkarz jest zawodem malo popularnycm. Jako taksowkarze pracuja tu glownie studencji z krajow "3 swiata" aby sobie dorobic (posiadaja swoje "zajezdnie" i bardzo sobie pomagaja w znalezieniu pracy). Jako taksowkarze pracuja tez osoby malo znajace jezyk lub nawet miasto - wiele razy siedzac na tylknim siedzeniu z mapa "prowadzilam" taksowkarza z punktu A do B. Sa oczywiscie tez Australijczycy, ale stanowia oni znikomy procent w tym zawodzie.
Dobry mechanik z kolei to znacznie lepszy zawod. Pracy nigdy nie zabraknie, no i w odroznieniu od Taksowkarza, nie pracuje sie po 10-12 godzin.
Co do zarobkow- nie wiem niestety, ale patrzac po wystawianych mi rachunkach musza spac na zlocie......................
pozdrawiam, m

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]