Image Map
Teraz jest N sie 25, 2019 6:47 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lip 22, 2004 2:30 am 
RED KANGAROO - staly bywalec

Umiejetnosci pisania CV nikt nas nie uczyl i nie uczy. podaje sie w gazetach jakies wzory ale nikt tak naprawde nie wyjasnia czemu tak a nie inaczej. Ja jestem jeszcze rocznikiem ktory pisal zyciorys typu - urodzilam sie .... przejscie na model schematyczny bylo dla mnie bolesne i troche mi zajelo czasu nauczenie sie tego. Na szczescie trafila sie osoba ktora wyjasnila dlaczego robi sie wlasnie tak i jak to sie robi i juz nie mam z tym problemow. Generalne zasady sie nie zmieniaja a trzeba je tylko przystosowac do danego kraju.

Kiedy zapytalam zartem czemu moje CV (majacego opinie bardzo dobrego dokumentu) w Europie ma 1 strone a w Australii az 4, rozmowca odpowiedzial: bo My jestesmy zrelaksowani i czytamy po jednej stronie dziennie :lol:
I to prawda. CV 5stronicowe to tutaj cos normalnego.

Zanim przystapimy do aktualizacji naszego dokumentu na potrzeby australijskie nalezy dokladnie przewertowac australijskie ogloszenia. Ja zaczelam to robic rok przed wyjazdem. Przeglad odpowie nam na pytania:
- czy nazewnictwo stanowiska jest zgodne z tym co jest w Polsce i czy zakresy obowiazkow sie pokrywaja (odp. - NIE)
- czy ja spelniam te wymagania i dalbym sobie rade
- jak wiele jest ogloszen Nas interesujacych

Przegladajac ogloszenia wylapiemy tez zwroty, ktorych uzywa sie tutaj a ktore musza znalezc sie w naszym dokumencie.
Teraz dopiero mozemy zajac sie samym dokumentem.
Polecam jednak wpierw lekture:
http://www.jobsguide.com.au/
Tam przeczytacie cenne wskazowki oraz zobaczycie przyklady CV.

Pamietajcie o tym co pisala wczesniej Magda, kazda aplikacja musi byc napisana oddzielnie. Numer z jednym listem motywacyjnym do 50 firm nie wyjdzie. Schemat CV moze byc ten sam, pamietajcie jednak aby kazdorazowo dostosowywac dokument do potrzeb pracodawcy.

Nalezy dokladnie sprawdzic ogloszenie i starac sie wyluszczyc ichniejsze wymagania i zwroty ktorych uzywaja, w naszym dokumencie.
Nie bojcie sie przestawiania poszczegolnych skladnikow. Nie jest regula ze CV po danych osobowych zaczyna sie od doswiadczenia. Jesli Wasze wyksztalcenie jest atutem przy danym stanowisku to wklejcie je jako pierwsze.

Bardzo wazne jest dostowanie naszego wyksztalcenia do systemu australijskiego. Wyzsza szkola nie bedzie tutaj High School a University. Uwazajcie na to jak tlumaczycie.

Pamietajcie ze usuwacie stan cywilny, plec a data urodzenia nie jest obowiazkowa.

Nie bojcie sie i rozmawiajcie z Aussie'mi o Waszym dokumencie. pytajcie sie co mielibyscie zmienic.
jesli o czym jeszcze sobie przypomne to napisze.
pozdrawiam
kasia

Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 25, 2004 9:00 am 

Faktycznie umiejetnosc autoprezentacji w CV a potem podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo wazne i to wszedzie :D , tak w PL jak i w AU. Zaskoczylo mnie to ze CV w AU moze miec 5 stron gdzie w PL specjalisci radza zeby sie nie rozpisywac i ograniczyc do jednej strony - ja mialem zawsze problemy ze zmieszczeniem sie na jednej stronie - a i tak pkty wyksztalcenia i doswiadczenia byly tylko haslami co nie przedstawialo faktycznego obrazu zwlaszcza mego doswiadczenia zawodowego. Widzę znaczacą roznicę w staraniu sie o prace w AU a tym co znam z PL. Nalezy sie do poszukiwania pracy dobrze przygotowac bo jak wynika z opisow Kasi i Magdy schematy starania sie o prace z PL nie zawsze zdadza egzamin w AU. Cenne wskazówki mieszkanek Brisbane i Melbeurne juz znamy, wiec moze inni mieszkajacy w AU mogliby sie wypowiedziec co do ich doswiadczen w poszukiwaniu pracy.

Pozdrawiam Andrzej

Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 25, 2004 1:26 pm 

gdzie w PL specjalisci radza zeby sie nie rozpisywac i ograniczyc do jednej strony - ja mialem zawsze problemy ze zmieszczeniem sie na jednej stronie - a i tak pkty wyksztalcenia i doswiadczenia byly tylko haslami co nie przedstawialo faktycznego obrazu zwlaszcza mego doswiadczenia zawodowego.

Andrzeju, zasady CV w Europie mowia ze CV nie powinno byc dluzsze niz 2 strony a zalezy to od doswiadczenia. trudno abys 10 lat doswiadczenia zmiescil na jednej stronie, no chyba ze wiele nie robisz hihihihi

tutaj masz napisane to samo tylko rozwlekle a kazdy obowiazek wypunktowany jeden pod drugim.

najgorsze sa selection criteria. moje najdluzsze to 10stron. wtedy dopiero mozna sie zalamac...
pozdrawiam
kasia

Tytuł: cv
PostNapisane: Cz sie 26, 2004 8:07 pm 

Moje CV liczy 3 strony, a tak naprawde nie mam duzego doswiadczenia. Ci co beda pisac CV w Oz powinni wiedziec, ze nie pisze sie tu daty urodzin. Wiek nie jest istotny.
Wiele uwagi sie poswieca nie na to co sie robilo, ale jak mozna byc przydatnym dla nowej firmy.
Wazne jest aby CV bylo czytelne, aby bylo sporo wolnego miejsca i aby tekst sie nie zlewal.
Nalezy tez zwrocic uwage na tzw Skills i ladnie wyglada jezeli osoba pod adresem napisze Career Summary & Profile - to wiele mowi przyszlemu pracodawy.

Tytuł: Re: cv
PostNapisane: So sie 28, 2004 1:55 pm 

[quote="kinki"]Moje CV liczy 3 strony, a tak naprawde nie mam duzego doswiadczenia. Ci co beda pisac CV w Oz powinni wiedziec, ze nie pisze sie tu daty urodzin. Wiek nie jest istotny.
Wiele uwagi sie poswieca nie na to co sie robilo, ale jak mozna byc przydatnym dla nowej firmy.
Wazne jest aby CV bylo czytelne, aby bylo sporo wolnego miejsca i aby tekst sie nie zlewal.

To nie jest tak Kinki ze wiek jest nieistotny. Nie umieszcza sie (jesli sie nie chce!) stanu cywilnego, plci, zdjecia oraz daty urodzin ze wzgledu na ANTY-DISKRYMINACJE. Tak jest nie tylko zreszta w Australii ale w wiekszosci panstw.
W tym miejscu przypomnialo mi sie jak szefowa dzialu obslugi klienta, w firmie w ktorej kiedys pracowalam, biegala obsmiewajac sie ze zdjecia czarnego mezczyzny...

Poza tym...
W Australii zatrzudniajac osobe ponizej 21roku zycia (jesli sie nie mysle albo 19tego), pracodawca moze wyplacac pensje nizsza od minimalnej.
Czesc wiec ofert precyzuje ze chodzi im o stanowisko JUNIOR ale czesc nie i bywa na przyklad ze firma wypuszcza ogloszenie a potem tylko dzwoni i przperowadza interview telefonicznie...

dobrze jest zajrzec pod linki ktore podalam w kaciku praca. Tam na stronach mozna znalezc przyklad sformatowanego CV.
To prawda ze ma byc ono rozwlekle i czytelne. najlepiej pod miejscem i stanowiskiem umiescic w punktach to co sie robilo, ale w sposob uporzadkowany i pogrupowany (ja za moje zostalam pochwalona).

co do tej przydatnosci to nie wiem o co chodzi ale moze o sposob przeprowadzania interview.
Otoz najnowszy trend to interview w czasie ktorym zadaje sie pytania w oparciu o przyklady. Takie pytania sa sformulowane w sposob nastepujacy:
Co bys zrobil gdyby....
Jakbys sie zachowal jesli...
Czy spotkales sie w przeszlosci z sytuacja.... i jak zareagowales...

I wazne jesli chodzi o agencje. W zasadzie w przypadku pracy w biurze, nalezy liczyc sie z testami z uzytkowania programow plus szybkosc pisania.

pozdrawiam
kasia

Tytuł: cv
PostNapisane: Pt lis 12, 2004 3:22 pm 

Witam, zaczelam pisac o CV na forum, ale za duzo wyszlo, wiec jest ostatecznie tu:

http://australink.pl/magda/archives/cat_praca.html

pozdarwiam, m

Tytuł: Re: cv
PostNapisane: Wt gru 21, 2004 3:28 pm 

Kasia napisał(a):

[ciach]

Nie umieszcza sie (jesli sie nie chce!) stanu cywilnego, plci, zdjecia oraz daty urodzin ze wzgledu na ANTY-DISKRYMINACJE. Tak jest nie tylko zreszta w Australii ale w wiekszosci panstw.
[ciach]
pozdrawiam
kasia

Witam,

No Kasiu niestety Polska do tych panstw nie nalezy. U nas bardzo czesto wymagaja CV z fotka. I to nie tylko na stanowiska gdzie kandydat powinien miec wyglad conajmniej nie odrazajacy. Ale nie o to sie chcialem spytac. Powiedz mi prosze jak jest z tym zdjeciem w Australii. Magda na swojej stronie napisala, ze to moze byc element odrozniajacy CV od innych, Ty piszesz ze nie umieszcza sie jesli sie nie chce. Z tego rusuje sie obraz, ze umieszczenie fotki nie jest obowiazkowe ale jednoczesnie nie jest gafa czy fopa a wrecz przeciwnie. I tu zmartwilem sie kiedy przeczytalem na stronie jednego z head hunterow w poradach dotyczacych pisania CV wyczytalem ze Resume nie powinno zawierac fotki. Nie to zebym chcial koniecznie wstawic swoja facjate na pierwszej stronie CV, ale jesli jest to "grzech kardynalny" to wolalbym go uniknac :)

pozdrawiam

Tytuł: fotka
PostNapisane: Wt gru 21, 2004 10:29 pm 

Harom, jak zwykle nie ma zlotej reguly i jak zwykle gdzie dwie osoby tam dwie opinie. Ja fotke umiescilam na CV i nikt mi nie powiedzial, ze zrobilam kardynalny blad. Co wiecej- dwie firmy same przyznaly, ze wylowily moje CV z setek innych min ze wzgledu na to "cos" wyrozniajacego.
Jesli rejestrowalam sie w agencji rekrutacyjnej, to wiekszosc robila mi zdjecie aparatem cyfrowym "aby zachowac w dokumentach". Pewnie nie zalaczali tego potem wysylajac moje CV do firm, ale nie jest tu tak, ze zakazane jest "operowanie wizerunkiem".

Najlepiej zadaj bezposrednie pytanie do kilku agencji rekrutacyjnych w miescie do ktorego sie wybierasz. Jak juz sie kilka razy przekonalam, co stan to obyczaj. To powinno Ci rozwiazac problem,
m

PostNapisane: Śr gru 22, 2004 3:04 am 
WALLABY - czasem cos napisze

Hej,
chcialbym poruszyc inna kwestie. Wlasnie jestem na kursie dot. australijskiego srodowiska pracy, pisania CV, itp. Okazalo sie, ze nasi doradcy radza wykreslenie z CV wszelkich tytulow master, bachelor, itp. (chyba, ze ubiegacie sie definitywnie o general manager i podobne pozycje lub w ogloszeniu jest informacja o wyzszym wyksztalceniu) i zastapienie ich po prostu degree w tym lub owym. Jest to zwiazane z tym, ze wsrod australijskich szefow, dyplom wyzszej uczelni nie jest tak powszechny jak w Europie, Azjii czy USA i po prostu nie chca miec kogos madrzejszego od siebie (nawet jesli tylko na papierze) widzac w nim zagrozenie dla swojej pozycji. Generalnie zas Australijczycy nie przepadaja za ludzmi, ktorzy zbytnio afiszuja sie swoimi sukcesami (TPS) w przeciwienstwie do Amerykanow. I badz tu madry:).

Tytuł: Przykladowe CV
PostNapisane: Wt gru 28, 2004 12:57 am 
WALLABY - czasem cos napisze

Przykladowe amerykanskie CV mozna znalezc na stronie organizacji studentow polskich w NY:

www.pso-usa.org

w dziale "PRACA W USA", w katalogu "Poradnik Resume" w punkcie 10-tym.

Moze ktos napisac czym te amerykanskie CV roznia sie od australijskich ?

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]