Image Map
Teraz jest N sie 25, 2019 6:52 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn paź 11, 2004 3:04 am 
GRAY KANGAROO - czesto TU zaglada

Hejka,
Szukam Kogos kto ubiegal sie o potwierdzenie kwalifikacji w CPA i zakonczyl powodzeniem.
Pozdrawiam tez Wszystkich pozostalych uzytkownikow Australink
Ola

Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 12, 2004 7:50 am 
Nie jestem ksiegowym, ale pracuje razem z wieloma ksiegowymi. Kilku z nich jest z poza Australii - Wietnam, Filipiny, itp.

W Australii sa 2 organizacje dajace certyfikaty w ksiegowosci - NIA (National Institute of Accountants), ktory promuje CPA, i ICA - Institute of Chartered Accountants, ktory promuje CA.
Ludzie z ktorymi pracuje wszyscy maja/robia CA - CA jest uwazany za pozyteczniejszy (przynajmniej przez nich) dla tych, ktorzy pracuja 'w jakichs firmach'. CA jest tez uwazany za trudniejszy do zrobienia.
CPA jest latwiejszy, i prawdopodobnie pozyteczniejszy dla ludzi ktorzy otwieraja wlasne uslugi ksiegowe, agentow podatkowych itp.
Tak mi powiedziano - duzo czesc mojej firmy zajmuje sie audytami finansowymi.

A teraz twoje pytanie - kwalifikacji bezposrednio Ci nie uznaja - tzn. uznaja twoj dyplom, jako 'porownywalny z bachelor degree' jesli masz magistra.
Znaczy to, ze stopien masz, ale nie spelniasz bezposrednio wymagan wstepnych na CPA albo CA.
Zeby robic jakis z tych certyfikatow, albo wogole zeby moc pracowac publicznie w ksiegowosci, musisz zrobic 'conversion course'. To ile przedmiotow karza Ci zrobic, i jak dlugo to zejdzie zaley od przedmiotow jakie sa w Polsce.
Bedzie trzeba zrobic co najmniej 2 przedmioty- tax law i company law.
W najgorszym przypadku conversion course moze trwac 2 lata full time.
Ale mysle ze z polskim dyplomem powinno sie dac zrobic w jeden semestr (tzn. 2-4 przedmioty. 2 to minimum).

Ci, ktorzy organizuja 'conversion courses' moga miec wymagania jesli chodzi o IELTS. Z tego co wiem, zeby zostac przyjetym na uczelnie trzeba miec srednia 6.5 z IELTS, ale co najmniej 6 w kazdym z modulow.
To jest jednak zalezne od uczelni i od kursu jaki robisz.
6 chyba jednak jest wymagane wszedzie.

To tyle - jak masz jakies inne pytania, to pisz, mam tu kolo siebie cala mase ksiegowych, to chetnie odpowiedza :)

kswiderski@netspeed.com.au

Tytuł: CPA
PostNapisane: Śr paź 13, 2004 1:57 pm 
RED KANGAROO - staly bywalec

Kolega powyzej ma racje.

Twoja magisterke uznaja tutaj jako licencjat i musisz dokonczyc jakies poltora roku. moga uznac Ci dodatkow statystyke. ponadto musisz zdac IELTS academic. (zywy przyklad osoby po economicznych studiach z Polski)

Co do CPA to aby zaczac go robic musisz zapisac sie do UNI placac 500$ rocznie za membership i oddzielnie kolo 500$ za kazdy z modulow ktore bedziesz robisz. taka informacje otrzymalam od ksiegowego.

pozdrawiam
kasia

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]