Image Map
Teraz jest Pn sie 10, 2020 12:33 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn sty 16, 2006 2:53 pm 
Witam

W wydanej rok temu ksiazce « Rzeczpospolita klamcow, Salon » Waldemar Lysiak napisal :

" Ten sam problem mialem ja (co zrobic z za dobra pamiecia?), slyszac i czytajac (w prasie wszelkich odlamów) bombastyczne peany nad grobem „wielkiego Polaka", J. Kaczmarskiego, jakby wszystkich ogarnela amnezja i jakby nie liczylo sie, ze ów „bard" przez cala druga polowe lat 90-ych opluwal polski Kosciól, „polski antysemityzm" i wszelkie „polactwo" hurtem. Wyemigrowal do Australii (pózniej wrócil), tlumaczac, ze robi to dlatego, iz nienawidzi Polaków (sic!). Tam udzielal prasie wywiadów, w których wszystko co polskie (papieza, religie, patriotyzm itd.) odsadzal od czci i wiary grubymi slowy, bez przerwy walkujac mantre „polskiego antysemityzmu". Lecz moze ci ogarnieci zbiorowa amnezja nie czytali tych jego wywiadów i wspominków (ja czytalem, bo Polonia australijska przysylala mi gazety), i dlatego nie wiedza, tak jak malo kto wie, iz godzine przed smiercia ów wojujacy Zyd pojednal sie na wiedenskim szpitalnym lózku z chrzescijanskim Bogiem, przyjmujac wiare katolicka, która tyle lat ganil jako wredny kult. Tak na wszelki wypadek... "

Od pewnego czasu staram sie dotrzec do antypolskich «australijskich wywiadow» na ktore powoluje sie WL.

Mieszkam we Francji, wiec moje poszukiwania polegaly na przetrzasaniu stron polskich australijskich stowarzyszen i gazet na Sieci.

Znalazlem kilka cieplych wzmianek o JK oraz o udziale w akcji pomocy dla JK, nie znalazlem jednak zadnych sladow w/w wywiadow.

Nie znalazlem tez zadnych polonijnych protestow na «opluwanie w australijskich wywiadach». Sadze ze protesty by mialy miejsce, gdyby byl powod.

Byc moze ktos z Panstwa slyszal o tych wywiadach albo ma pomysl na dotarcie do nich ? Bylbym niezmiernie wdzieczny za wszelkie sugestie lub pomoc w tej sprawie.

Z powazaniem

Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 17, 2006 5:15 pm 
KOALA - sprawdza czy mu smakuje

witam,
przyznam szczerze, że nie znam tych wypowiedzi J.K. Tak się składa, że byłem w Perth kilka razy za czasów, kiedy nasz bard był mieszkańcem tego miasta. Miałem w oczach jego mit, a co zobaczyłem? Człowieka, który wygodnie wyjechał sobie z kraju, żeby pobierać zasiłek dla bezrobotnych w Australii. Niestety faktem jest, że w pewnym okresie swojego życia połowę roku spędzał w Perth będąc na zasiłku dl abezrobotnych i ładując akumulatory, a połowę na podróżach po Polsce zbierając tantiemy i reklamując swoje książki np. Nie chcę nikogo oceniać, bo kim ja jestem, żeby to robić. Wiem tylko, że ten człowiek, którego znamy z dokonań polskich, w Australii dał się poznać od nieco innej strony. Kiedy emigrował do Australii sporo osób z Polonii liczyło na jego silny wpływ na grupę polonijną. Zresztą kontakt z Polską wtedy nie był jeszcze tak prosty. Obawiam się , że mogli się rozczarować. Osobiście jednak wolę wierzyć, że prawdziwy obraz J.K. to ten, który zachowałem w sercu słuchając "Murów". Szkoda, że kiedyś przeczytałem artykuł mówiący o powodach jego emigracji i życiu w Australii. Powinien Pan go znaleźć w internecie zapewne. Niestety nie pamiętam gazety. Z doświadczeń australijskich pamiętam tylko, że raz pożyczył jednemu z Polaków keybord do wykonania piosenki "przeżyj to sam"... Nikt nie "wieszał na nim psów", ale też nie usłyszałem nic szczególnie pozytywnego. Może mam zbyt duże oczekiwania od naszych idolów...
ale i tak jestem mu wdzięczny za to co kiedyś czułem, czasem może bywa się zmęczonym życiem. Jego prawdy już niestety zapewne nie poznamy....
Pozdrawiam
J.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]