Image Map
Teraz jest Śr paź 16, 2019 8:03 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: So mar 14, 2009 5:25 pm 
RED KANGAROO - staly bywalec

Ciekawi mnie kilka kwestii z zakresu płacenia podatków w AU i dlatego mam pytania do zorientowanych.
Jak tamtejsza skarbówka sprawdza czy dany podatnik zapłacił tyle podatku ile faktycznie powinien, tzn czy prawidłowo sporządził swoje zeznanie. Co dzieje się jak ktoś zadeklaruje a nie dokona wpłaty podatku stając się dłużnikiem. Kto wtedy wkracza do akcji?

Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 1:07 am 

Zapomnialem jat ta zasada sie nazywa po angielsku, ale sprawdzaja wybiorczo. Wychodza z zalozenia ze ludzie chca placic podatki i robia to prawidlowo.
A jak zadeklarujesz i nie zaplacisz to juz inna sprawa..
Pozdrawiam

Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 5:27 am 

Wszystkie instytucje przesylaja dane do Taxation Office - twoj pracodawca wysyla tam twoje rozliczenie podatkowe z zarobkow, kompanie placace Ci dywidendy wysylaja informacje jak rowniez banki odnosnie odsetek ktore zarobiles. Australian Taxation Office robi data matching aby zidentyfikowac oszustow i kretaczy.

Nie scigaja od razu, bo mozna sie odroczyc od skladania zeznania na rok czy dwa np jesli pracujesz zagranica, lub w odleglym miejscu. Jak cie zlapia to kary i odestki od nich sa dosc wysokie. Gdy Cie zidentyfikuja wysla kogos aby Ci zrobil audit - masz obowiazek trzymac swoje zeznania podatkowe i dokumenty ich dotyczace przez 5 lat. Jesli np masz akcje lub nieruchomosc inwestycyjna ktora kupiles wczesniej, to masz obowiazek trzymac wszystkie dokumenty od czasu zakupu

Wiekszosc ludzi ktorych zeznanai sa proste (praca dla kogos i zwykle odliczenia)niedlugo nie bedzie musiala skladac zeznania podatkowego, jako ze ich zeznanie bedzie pre-filled uzywajac datamatching ze wszystkich instytucji skad maja jakiekolwiek dochody.

Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 5:38 am 

Krowa z karabinem napisał(a):
Wiekszosc ludzi ktorych zeznanai sa proste (praca dla kogos i zwykle odliczenia)niedlugo nie bedzie musiala skladac zeznania podatkowego, jako ze ich zeznanie bedzie pre-filled uzywajac datamatching ze wszystkich instytucji skad maja jakiekolwiek dochody.

Skad ta informacja - masz cos wiecej na ten temat?

Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 8:06 am 

http://www.careerone.com.au/news-advice ... r-20080428

A prefiling w akcji widzialem jak robilem swoj tax return. Nie jestem pewien czy pre-filing jest tylko dostepne dla tax agents czy jest juz available w systemie e-tax.

Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 5:42 pm 

dzięki krowa. Te sytuacje, które opisałeś dotyczą raczej sytuacji, w których podatek został już potrącony a jako płatnik wystąpił pracodawca czy bank lub biuro maklerskie. Mi chodzi raczej o sytuacje, w których sam podatnik , np jako właściciel restauracji albo sklepu oblicza ten podatek a później sam dokonuje (lub raczej nie dokonuje :wink: ) jego przelewu na konto skarbówki.

Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 16, 2009 12:00 am 

Dodam, ze tax office co roku nominuje pewne branze do dokladniejszego sprawdzania zeznan podatkowych i robi to jawnie, przynjamniej tax agents o tym wiedza i informuja swoich agentow.
Mnie pra erazy sprawdzili. Raz musialam wyslac do ATO kopie rachunkow zakupu komputera. Kiedys zapomnialam o procentach z jednego konta i tez mi przyslali upomnienie. Poniewaz zrobili to dopiero po dwoch latach, musialam zaplacic procenty, ale kary zadnej mi nie wlepili.
Jak tax office sprawdzi i sie im nie cos zgadza to wysyla Ci pismo. A jezeli Ty sprawdzisz i zorientujesz sie, ze o czyms zapomniales, to mozesz zrobic tax return amendment i wszystko wyprostowac. Ja kiesdy tak robilam i zadnej kary nie placilam. Ja bym kwestionowala motywacje, jezeli tego sie nie robi :D.

Ewa

Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 17, 2009 11:38 am 

Wlasciciel businessu ma obowiazek skladac Business Activity Statement jego czestotliwosc zalezy od wielkosci firmy chyba i moze byc co kwartal lub co miesiac.

Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 18, 2009 9:05 pm 

ok. składasz w terminie zeznanie ale nie wpłacasz pieniędzy. Co się dzieje? Jak wygląda procedura po przesłaniu upomnienia?

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]