Image Map
Teraz jest Śr paź 16, 2019 7:59 am

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lip 13, 2009 6:06 pm 
RED KANGAROO - staly bywalec

Mysle o tym od paru lat ... ale widze ze trzeba napisac, bo tu (w Australii) nic sie nie zmienia na lepsze.

W PL okna z podwojna szyba to rzecz normalna (i w budownictwie przedwojennym, i w gomulkowskich i gierkowskich blokowiskach ...), a w Australii raczej wyjatkowa. Wciaz wokol widze nowe domy, wyposazane w okna z jedna szyba. No coz, takie widocznie sa standardy budowlane, wiec tak buduja - byle taniej.

Wielka to strata energii i pieniedzy, gdyz ludzie zyjacy w slabo izolowanych domach, tez chca sie ogrzac.

Dlaczego pisze o tym w dziale BIZNES? Bo mysle, ze ten, kto wprowadzi podwojne okna (np. plastykowe) na rynek australijski i upowszechni je, ma szanse na zrobienie niezlego biznesu.

Wciaz sie dziwie, ze tego tu nie ma. I tak dziwie sie od lat juz kilkunastu ... ;o(

Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 13, 2009 10:46 pm 
Zamiast okien z podwojna szyba buduja tu raczej podwojne okna i ja sam takie mam w moim mieszkaniu. :) Wiec i tak w sumie wychodza dwie szyby. No chyba, ze chcialbys podwojne okna z podwojnymi szybami, czyli szyb w sumie cztery - no to wtedy pewnie byloby ciekawie.

Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 13, 2009 11:31 pm 

Alez jest, nawet na miejscu:
http://www.doubleglazed.com/index.html

Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 14, 2009 4:26 am 

My budujac nasz dom 11 lat temu zainstalowalismy sobie okna wlasnie z podwojna szyba. Juz wtedy, w Melbourne przynajmniej, mozna bylo sobie takie zazyczyc. Szyby podwojne od lat produkuje firma Pilkington, wiec taka opcja istnieje. Oczywiscie trzeba miec odpowiednie ramy okienne (odpowiedniej grubosci) i nie wszystkie sie do tego celu nadaja.
Przy okazji dowiadywalismy sie jakie sa opcje okienne i okazuje sie, ze jezeli chodzi o utrate ciepla, to wcale nie pojedyncze szyby sa najgorsze. Znacznie gorsze sa aluminiowe ramy okienne (wiem, ze budowlanka je oferuje jako trwale i latwiejsze w uzytkowaniu, bo nie trzeba ich malowac :-)). Dlatego jezeli juz nie mozemy zainstalowac sobie podwojnych szyb, to chociaz wybierajmy (jezeli mamy taka mozliwosc oczywiscie) drewniane okna.

Jezeli chodzi o biznes, to kwestia jest nie wprowadzenie na rynek, ale przekonanie ludzi, ze takie okna nie tyle moga, ile chca miec. Podejrzewam, ze jedyna zacheta bylaby niska cena :wink:, bo dobre okna podwojne na rynku juz sa i faktycznie sa drozsze od okien z pojedynczymi szybami.
Na dodatek nowy biznes musialby walczyc z firmami, ktore juz je oferuja o rynek zbytu. Szkoda, ze niedawno wprowadzone wymagania co do ekonomicznosci cieplnej (czy jak to tam nazwac) nowobudowanych domow nie wprowadzily zasad co do instalacji podwojnych szyb.

Co do oferty w Melbourne to my rozwazalismy okna oferowane przez trzy firmy:
* CertainTeed (http://www.spec-net.com.au/company/certaint.htm) - oferujaca okna PVC
* Rylock (http://www.rylock.com/) - ta miala w ofercie okna kompozytowe, na zewnatrz aluminiowe, w srodku drewniane.
* Trend windows (http://www.trendwindows.com.au/) - ich okna tez mialy konstrukcje, ktora pozwalala na wstawienie podwojnych szyb i firma byla chetna takie okna nam zrobic. Z tego co widze oferuja obecnie produkt o nazwie Thermashield.
W koncu wybralismy Rylocka, bo chcielismy miec w srodku drewniane ramy (victorian ash) dajace opcje niemalowania farba (ale i tak mamy pomalowane). Okna spisuja sie znakomicie i dodatkowy wydatek zwrocil sie nam z nawiazka, a komfort jest ogromny!! No i utrzymanie jest minimalne, bo na zewnatrz sa aluminiowe, wiec wybryki natury (deszcz, slonce) znosza od wielu lat bez uszczerbku.
Tak kochamy nasze okna, ze w tym roku instalujemy nowe drzwi ogrodowe :D, bo jak budowalismy dom, to jeszcze takich nie mieli w wersji kompozytowej.

Ewa

Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 14, 2009 5:11 am 
No to ja mam pytanie typu technicznego

Czy gdybym zamiast podwojnego okna zainstalowal pojedyncze z podwojna szyba, to czy polepszyloby to kwestie utrzymania ciepla? Bo na pewno zmniejszyloby stopien zabezpieczenia mieszkania.

Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 14, 2009 7:11 am 

Jasiek napisał(a):

Czy gdybym zamiast podwojnego okna zainstalowal pojedyncze z podwojna szyba, to czy polepszyloby to kwestie utrzymania ciepla? Bo na pewno zmniejszyloby stopien zabezpieczenia mieszkania.

Z technicznego punktu widzenia to odpowiedz jest oczywista:

To zalezy.....

:D :D :D

A zalezy od wielu rzeczy, najwazniejsza z nich to konstrukcja okna, nowoczesne podwojne okna (w plastikowych ramach w ktorych przestrzen pomiedzy szybami jest wypelniona specjalym gazem, dobrze uszczelnione) napewno polepszylyby izolacje termiczna domu (i zima i latem).

Zdecydowanie tez podnioslyby poziom zabezpieczenia mieszkania.

Bylejakie okna w aluminiowych ramach moglyby sytuacje niewiele zmienic.

Glowny problem z uzyciem 2 pojedynczych okien to kiepskie zwykle uszczelnienie okien do ram.

A juz tak z zupelnie innej bajki to w zasadzie taki sam efekt jak podwojne okna mozna uzyskac uzywajac pojedynczej szyby, tyle ze ta szyba musi byc...

Sporo Grubsza.
Jakies 10-12mm

Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 14, 2009 11:02 am 

Cytuj:
A juz tak z zupelnie innej bajki to w zasadzie taki sam efekt jak podwojne okna mozna uzyskac uzywajac pojedynczej szyby, tyle ze ta szyba musi byc...
Sporo Grubsza.
Jakies 10-12mm

No i zbic taka tez jestr straaaasznie trudno :D.

Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 15, 2009 1:17 pm 

Ja slyszalem od budowlancow Polakow, iz chcieli takie okna sprowadzac z Polski albo przywizc maszyny do ich wyrobu i produkowac w Oz, ale wyszlo przy tym, ze trzeba miec rozne tutejsze atesty na dopuszczenie tego produktu na rynek, ze trzeba by bylo dysponowac dosc sporymi finansami zeby biurokratyczna droge wyrabiania roznych papierkow przejsc i okno zostalo dopuszczone na rynek, wiec z przyczyn finansowych nie zrobili tego.

Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 15, 2009 2:29 pm 

Jasiek napisał(a):

Podwojne okna sa bardzo dobrym rozwiazaniem i jezeli nie trzeba to wcale bym ich nie wymienial na pojedyncze z szyba zespolona. Nie zapominajmy o tym ze powietrze zamkniete pomiedzy oknami jest bardzo dobrym izolatorem.

Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 16, 2009 12:11 am 

mohi napisał(a):
Nie zapominajmy o tym ze powietrze zamkniete pomiedzy oknami jest bardzo dobrym izolatorem.

I tak i nie :-).
Podwojne okna niestety nie maja tak dobrych parametrow izolacyjnych jak okna z podwojnymi szybami, z nastepujacych powodow:
- nie zapewniaja dopowiedniej odleglosci miedzy szybami zapewniajacej optymalna izolacje cieplna
- szyby podwojne sa hermetycznie izolowane i miedzy szybami znajduje sie gaz, ktory ma lepsze parametry cieple niz powietrze, oraz specjalny pasek z pochlaniaczem wilgoci (dessicant), ktory zapobiega kondensacji.

Ale faktycznie lepwsze sa okna podwojne, niz pojedyncze :D.
Ja tez bym nie wymieniala okien podwojnych na pojedyncze z podwojna szyba, gdybym takie juz miala.

Ewa

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]