Image Map
Teraz jest Śr lis 22, 2017 6:30 pm

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: So mar 07, 2015 8:15 pm 
KOALA - sprawdza czy mu smakuje

Dzień dobry!

Jestem tutaj nowy - właśnie się zarejestrowałem i poczytałem dostępne posty. Pozwólcie że się przedstawię i opiszę cel swojego posta :wink:

Nazywam się Adrian, 37lat, elektronik/konstruktor/programista. Olbrzymie doświadczenie w tym zawodzie i pasji jednocześnie (kilkaset najróżniejszych projektów, setki aplikacji , głównie pomiary). Własna firma w PL związana z elektroniką. Wykształcenie oficjalne: energetyk (ogólnie elektryk). W razie potrzeby nie widzę problemu by pracować nawet jako hydraulik czy malarz :). Język Angielski - póki co w miarę komunikatywnie i w razie potrzeby dość szybko mógłbym podszlifować.

Bardzo chciałbym wyjechać na jakiś bliżej nieokreślony czas i spróbować życia i pracy w N.Z. lub Australii, nie wykluczam nawet Tasmanii :) - a jeżeli okoliczności by pozwoliły - zostać na dłużej, zainwestować, założyć biznes, finalnie ściągnąć żonę z dzieckiem. Coś mnie ciągnie na drugą stronę globu a jednocześnie ogólna sytuacja w Polsce z upływem lat nie napawa szczególnym optymizmem.

Nie mam "noża na gardle" (póki co) ale po prostu pragnę zmienić otoczenie, poznać kompletnie inny klimat, ludzi, kulturę. Absolutnie nie nastawiam się na krociowe zyski, wysokie zarobki, karierę i "mega-sukces" - to wszystko już było i tym razem chciałbym znaleźć po prostu jak najbardziej spokojne i przyjazne miejsce do życia dla mnie i mojej rodziny. Póki co zbieram informacje, czytam, analizuję szanse i sens tego przedsięwzięcia w 2015 roku :)

Chciałbym dzięki temu forum nawiązać kontakt z kimś z N.Z. lub Australii , być może nawiązać kontakt z przyszłym pracodawcą lub kimś kto chciałby ze mną tam współpracować na zasadzie partnerskiej współpracy biznesowej.

Jeżeli jest na tym forum człowiek któremu spodobało się to co piszę i chciałby nawiązać ze mną kontakt - bardzo serdecznie zapraszam do kontaktu. Będzie mi bardzo miło. Ze swojej strony zapewniam że jestem rzetelną, pracowitą i kreatywną osobą o nienagannej kulturze i zdecydowanej chęci podjęcia pracy / współpracy i zawiązania trwałej przyjaźni.

Byłbym też bardzo wdzięczny za wskazówki jak można by się samodzielnie starać np. o kontrakt o pracę? Kilku ludzi mówiło mi (a często można taką opinię także wyczytać na forach) że z pracą jest dość kiepsko jako elektronik, zwłaszcza w N.Z. (że o Tasmanii nie wspomnę bo pewnie szans wielkich nie ma).

Znajomy który mieszkał wiele lat w Australii mówił mi że powinienem się wybrać po prostu do ambasady, porozmawiać, przedstawić się - generalnie nie jechać "turystycznie" i potem "kombinować" jak zostać, lecz starać się wpierw nawiązać kontakt z firmami z N.Z. lub Australii, uzyskać np. kontrakt na pracę i dopiero jechać - czy słusznie ? Jest to Waszym zdaniem realne?

Będę bardzo zobowiązany za wszelki dialog i Wasze opinie w tych kwestiach !

Pozdrawiam serdecznie: Adrian

PostNapisane: Wt mar 10, 2015 4:51 am 
RED KANGAROO - staly bywalec

Cytuj:
Znajomy który mieszkał wiele lat w Australii mówił mi że powinienem się wybrać po prostu do ambasady, porozmawiać, przedstawić się - generalnie nie jechać "turystycznie" i potem "kombinować" jak zostać, lecz starać się wpierw nawiązać kontakt z firmami z N.Z. lub Australii, uzyskać np. kontrakt na pracę i dopiero jechać - czy słusznie ? Jest to Waszym zdaniem realne?

Niestety nie doradze w kwestii nawiazywania wspolpracy z potencjalnymi pracodawcami, ale na pewno warto zajrzec na potrale pracy (seek.com.au, careerone.com.au) i zobaczyc czy w ogole jakiekolwiek oferty pracy dla elektronikow sie pojawiaja. Znam paru elektronikow i niestety z praca faktycznie nie jest tutaj wesolo. Pisze tu o eletronikach z prawdziwego zdarzenia; ja jestem informatykiem po elektronice, ale elektronikiem bym siebie nie nazwala :wink:.
I sprawa podstawowa. Zanim wybierzesz sie na rozmowe z pania w okienku w ambasadzie, to zapoznaj sie dobrze ze strona immi.gov.au i zobacz jakie masz szanse na wize. Rodzinie z dzieckiem zdecydowanie polecam staranie sie o wize PR (permanent resident), tym bardziej, ze chcesz jechac na blizej nieokreslony okres. Mozna tez starac sie o wize sponsorowana, ale w tym celu trzeb znalezc przyszlego pracodawce, co moze nie byc latwe, jezeli na miejscu sa elektronicy szukajacy pracy i z dlugoletnim doswiadczeniem. No, ale mozesz miec cos, czego oni nie maja.

Pozdrowienia,
Ewa

PostNapisane: N mar 15, 2015 10:08 pm 

Witajcie :)

Dostałem namiar na bardzo ciekawy kontakt poprzez skype - mam jednak jakąś upierdliwą blokadę na komputerze bo nijak nie udaje mi się zalogować do skype na żadnym komputerze - walczę z tematem, jak tylko się z tym uporam - zaraz się skontaktuję. Pozdrawiam serdecznie !

PostNapisane: Pn mar 30, 2015 10:48 pm 

Szanowni forumowicze - po zebraniu informacji odnośnie koniecznej do przebycia ścieżki celem której jest uzyskanie "Temporary Work (Skilled) visa" lub "Skilled Independent visa" mam jedną wątpliwość. Być może ktoś z Was ma doświadczenia jak do tego podchodzi urząd emigracyjny Australii ?

Otóż aby starać się o w/w wizy należy zrobić tzw. uznanie zawodu.

U mnie jest tak że oficjalne świadectwo mam na zawód "elektroenergetyk" i doświadczenia zawodowego tyle co kot napłakał (3 lata jako pracownik młodociany, na czas szkoły)

Za to jako elektronik mam bardzo bogate doświadczenie, szereg umów o pracę, kilka świadectw pracy, własne działalności gospodarcze związane z elektroniką itp. Ale za to nie mam jak się "pochwalić" ukończeniem jakiejkolwiek szkoły w tym kierunku, bo z racji życiowej pasji sam zdobywałem wiedzę.

No i teraz mam wielką wątpliwość: czy w tej sytuacji rozpocząć starania o uznanie zawodu? płacić i wysyłać swoje papiery do Australii ? (niestety nie jest to mały przecież koszt).

Jak sądzicie - jak oni do tego podejdą ? uznają mi doświadczenie zawodowe jako energetyk tylko z 3 latami pracy w tym zawodzie ? Czy może można się starać o uznanie zawodu elektronika bez ukończenia szkoły w tym kierunku ?

Bez wiedzy jakie mam szanse tak trochę bez sensu byłoby płacić za tłumaczenia dokumentów i wysyłać papiery jak by było z góry wiadomo że odmówią. Ale bardzo , bardzo ucieszyłbym się gdyby okazało się że bez problemu mogło by się to udać.

Byłbym bardzo wdzięczny za Waszą opinię i radę, jak to u Was wyglądało.

Pozdrawiam !

PostNapisane: Cz maja 07, 2015 6:33 pm 
RED KANGAROO - staly bywalec

Generalnie polecam Ci szczegółowe przeczytanie zarówno strony australiskiego immi jak i nowozelandzkiego. dawno tam już nie zaglądałem więc nie wiem jakie zmiany tam zaistniały, ale generalnie oba procesy emigracyjne wyglądają podobnie. Australia ma bogatszą listę zawodów do wyboru, ale NZ z kolei ma programy emigracji przez pracę. Każdy z krajów ma swoje furtki - zalety i wady. Troszkę czasu Ci to zajmie ale jak się zagłębisz to naprawdę wiele zrozumiesz i będzie Ci łatwiej to ogarnąć.
Musisz także zrozumieć na czym polega proces uznania zawodu. Z tego co piszesz widzę, że chyba masz niewłaściwą orientację w tej materii. Przede wszystkim musisz wybrać zawód. Aby wybrać zawód zobacz jakie są wymagania wykształcenia oraz typowe obowiązki wykonywane w pracy dla poszczególnych zawodów zawarte w Au i NZ klasyfikacji zawodów według ich kodów. Może się bowiem okazać, że zgodnie z tą klasyfikacją i określonymi w niej zawodami pokrewnymi, typowe obowiązki jakie wykonujesz w pracy są charakterystyczne także dla innych zawodów. W procesie uznania ma wagę nie tylko dyplom ale także poszczególne przedmioty jakie zaliczałeś w trakcie studiów. Jak dopasujesz zawód zarówno do obowiązków wykonywanych w pracy wejdź na stronę organizacji autoryzującej i zobacz jakie wymagania mają pod względem wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego.
Podam Ci przykład. Zeby uznać zawdód księgowego nie musisz być po z studiach z rachunkowości. Jak w trakcie studiów np. z finansów miałeś zaliczone z odpowiednim programem przedmioty wymagane do uznania tego zawodu oraz w pracy finansisty wykonywałeś obowiązki typowe zgodnie z klasyfikacją zawodów dla zawodu księgowego to możesz starać się o uznanie tego zawodu.
Poserfuj troszkę a naprawdę znajdziesz wiele informacji.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]